Czym kierować się przy wyborze kurtki na rower?
Źródło: LoveBikes.pl
07 Jul 2016 19:52
tagi:
4f, kurtki na rower
RSS Wyślij e-mail Drukuj
Jazda na rowerze wciąga. Planując bliższe i dalsze wycieczki rowerowe, pokonując dziesiątki, czy setki kilometrów zastanawiasz się zapewne nad tym, co danego dnia włożysz na siebie wsiadając na rower. Na dalsze wyprawy warto zabrać ze sobą kurtkę, ponieważ pogoda bywa kapryśna. Jak zatem wybrać kurtkę rowerową, by spełniała oczekiwania miłośnika rowerowych wypraw? Zachęcamy do lektury tego artykułu!

Skąd się wzięły kurtki sportowe?

Każdy, kto aktywnie uprawia jakikolwiek sport, z wielką pieczołowitością dba o indywidualny dobór swojej odzieży sportowej. Jak wiadomo, dzisiaj nie do pomyślenia jest, aby w codziennym stroju wsiąść na rower i wyruszyć w trasę! Coraz modniejsza staje się wyspecjalizowana odzież sportowa. Zwykle jednak nie zastanawiamy się kiedy dany element naszego sportowego ubioru pojawił się w historii oraz jak ewoluował. Kurtki pojawiły się w Polsce w XVII wieku, a rozpowszechniły się wiek później za sprawą wprowadzenia nowego kroju mundurów dla wojsk Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Już wtedy stały się kurtkami dedykowanymi do konkretnej aktywności - wówczas - bojowej. Na dworze Zygmunta III Wazy jeden z pisarzy opisał to nowe zjawisko w modzie tak: „Nastały w Polszcze stroje tak podkasałe, iż się zdało, jakoby w miarę brano i od krótkości te sukienki nazywano kurtkami”. Kurtki powstały w oparciu o typowy polski stój sarmacki: kontusz i żupan. Od początku miały spełniać ochronną rolę wierzchniej odzieży zewnętrznej o specjalnie określonym przeznaczeniu. Jako wynalazców kurtek na świecie podaje się Eskimosów, którzy od dawien wykonywali dla siebie odzież zewnętrzną mającą chronić przed zimnem (tzw. kurtka alaska). Znane w historii są także kurtki nazywane z angielskiego bomber jacket. Specjalnie zaprojektowane dla amerykańskich wojsk lotniczych z okresu I wojny światowej. Ta popularna “kurtka pilotka” miała chronić przed zimnem i wiatrem. Jej mankamentem było to, że była bardzo ciężka. Rozpoczęto więc poszukiwania odpowiednich materiałów, aby zmniejszyć jej wagę. Stało się to w latach 50 XX wieku, kiedy bomber jackety zaczęto wykonywać z nylonu (tego samego, z którego szyto spadochrony). Kurtki jako stój zewnętrzny przyjęły się bardzo szybko. Szczególnie preferowane były te, które skutecznie chroniły przed deszczem i takie, które miały kilka funkcjonalnych kieszeni do przechowywania przedmiotów i chowania rąk, w razie przenikającego zimna. Historia kurtek pokazuje, że właściwie każda grupa zawodowa ma jakieś specjalnie projektowane kurtki. Odzież ta różni się od siebie innym krojem, użytymi tkaninami, czy funkcjonalnymi – ze względu na charakter pracy danej grupy zawodowej - fasonami. Nie inaczej jest z odzieżą sportową, w tym także z odzieżą na rower. Dobra kurtka rowerowa – to podstawa!

4f kurtka

Jaka powinna być kurtka rowerowa?

Kurtka na rower, ten niezbędny element ubioru każdego rowerzysty planującego krótsze i dłuższe wyprawy, musi:- skutecznie chronić przed wiatrem i wodą,- być wykonana z materiału wytrzymałego i odpornego na ewentualne mechaniczne uszkodzenia,- łatwo odprowadzać parę wodną do zewnętrznych warstw,- posiadać otwory wentylacyjne (np. pod pachami).
Odzież tego typu dzieli się na kurtki całkowicie nieprzemakalne, kurtki z membraną zapewniającą wodoszczelność, kurtki typu softshell wykonane z elastycznych, miłych w dotyku materiałów, ale niezbyt odpornych na wodę. Zatem przy wyborze kurtki powinniśmy się kierować kilkoma ważnymi elementami, czy informacjami na temat patentowych rozwiązań technologicznych konkretnej kurtki rowerowej. Najważniejszymi zagadnieniami będą: materiał, z którego kurtka została uszyta, krój kurtki, jej funkcjonalność.

4f kurtka

Kiedy kurtka rowerowa jest funkcjonalna?

Kiedy posiada: - odpinany, bądź chowany kaptur wyposażony w daszek i posiadający regulację, by dopasować się do naszego ciała,
- zamki, które są uszczelnione i skutecznie chronią nas przed deszczem i wiatrem,
- dedykowane kieszonki,
- otwory wentylacyjne pozwalające na termoregulację podczas aktywnej jazdy,
- odblaski, bo to gwarantuje bezpieczeństwo na drodze.

Wybierając kurtkę dla siebie sprawdź następujące parametry – oddychalność oraz wodoodporność kurtki na rower. Zwróć też uwagę na materiał, z którego jest wykonana. Na przykład, materiał typu softshell jest wiatroodporny, ale niezbyt wodoodporny. Atutem kurtek rowerowych jest doskonałe odprowadzanie pary wodnej. Tym, którzy wyjeżdżają na wycieczki rowerowe hobbystycznie polecić można kurtki wykonane z poliestru, poliamidu, polipropylenu – czyli z  tkanin syntetycznych. Zaletą tego rodzaju kurtek jest ich waga i konkurencyjna cena. Kurtki na rower różnią się jednak od tych noszonych przez nas na co dzień. Krój rowerowego odzienia zewnętrznego ma często przedłużany tył, ponieważ wiąże się to z pochyloną sylwetką rowerzysty. Dla amatorów szybkiej jazdy kurtka rowerowa powinna być przylegająca do ciała, ponieważ jest to rozwiązanie bardzo aerodynamiczne. Rowerzyści, którzy poruszają się po mieście albo preferują niedługie wycieczki rekreacyjne gustują raczej w luźniejszych kurtkach.


Oferta rowerowa 4F

Nasze kurtki rowerowe mogą towarzyszyć Ci nie tylko podczas jazdy na rowerze, ale także podczas treningu outdoorowego. Pamiętaj, że przy wyborze kurtki musisz rozważyć, czy potrzebujesz odzieży, która ma Cię ochronić tylko od lekkiej mżawki, czy raczej potrzebujesz kurtki, która da Ci poczucie komfortu podczas długotrwałej ulewy. Podczas jazdy na rowerze w deszczu ważne jest, by kurtka rowerowa nie tylko ochroniła Cię przed wodą i zimnem, ale by gwarantowała również dobrą i skuteczną wentylację. Ubiór na rower musi być wygodny, funkcjonalny i zapewniać bezpieczeństwo – takie właśnie są kurtki rowerowe 4F! Nie bez znaczenia jest wykonanie niektórych naszych modeli z wykorzystaniem membrany Aquatech Softshell  3 Layer – zapewniającej oddychanie i wiatroszczelność odzieży. Kurtki na rower skrojone są podobnie jak bluzy – mają przedłużony tył i rękawy. Świetnym rozwiązaniem w kurtkach rowerowych 4F są wszyte w zakończeniach rękawów funkcjonalne rzepy, czy regulowane gumki w pasie, które zapewniają przyleganie do ciała, aby kurka podczas dynamicznej jazdy nie łopotała na wietrze. Przetestowano, że podczas jazdy na rowerze elastyczne lamówki trimmingowe wszyte przy mankietach i u dołu naszej odzieży rowerowej  pozwalają miłośnikom tego sportu na idealne dopasowanie ubiorów do ciała i dają duży komfort użytkowania. Kurtki 4F charakteryzują się również tym, że zostały wykonane z ultralekkich (technologia Ultralight©), materiałów wzmocnionych specjalnymi włóknami (np. Thermodry©), gwarantującymi szybki transport wilgoci na zewnątrz. Polecane przez nas kurtki na rower są odporne na rozdzieranie oraz posiadają doskonałe, ergonomiczne wykończenie z licznymi elementami odblaskowymi zapewniającymi bezpieczeństwo. Impregnacja materiału odzieży rowerowej w technologii DWR uchroni Twoją kurtkę przed nadmiernym wsiąkaniem wilgoci, czy zabezpieczy tkaninę przed chłonięciem brudu i zanieczyszczeń. Wybrane modele kurtek rowerowych posiadają również chowany kaptur - niezbędny podczas nagłych zmian pogodowych oraz boczne, zapinane kieszonki, w których można przewozić niezbędne przedmioty. Koniecznie sprawdź naszą ofertę dedykowaną dla miłośników rowerów!

Kurtki są zazwyczaj ostatnią warstwą naszego stroju rowerowego. Skutecznie chronią przed zimnem, wiatrem i deszczem. Warto dobrze zastanowić się nad zakupem dobrej, komfortowej, funkcjonalnej i nowoczesnej kurtki rowerowej, która nie zawiedzie Cię w zróżnicowanych warunkach pogodowych!

Komentarze:
Tego artykułu jeszcze nikt nie skomentował.
Bądź pierwszy!
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby skomentować ten artykuł.
Jeżeli nie posiadasz konta, zarejestruj się i w pełni korzystaj z usług serwisu.
Grupa Kolarska
Gomola Trans Airco
Get the Flash Player to see this rotator.
Wirtualne360
Gomola Trans Airco
Panorama 360, Gomola Trans Airco  - Team MTB

Najpopularniejsze artykuły
Subskrypcja
Promuj serwis LoveBikes.pl
RSS Wyślij e-mail Facebook Śledzik Gadu-Gadu Twitter Blip Buzz Wykop



Polecamy
Wejdź i zobacz!
Wspieramy:
MTB Marathon MTB Trophy MTB Challenge
© 2012-2016 Wszelkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie zawartości serwisu zabronione.
All right’s reserved.